Výstavba hlavního mola na Kamencovém jezeře, Chomutov
Výstavba hlavního mola na Kamencovém jezeře, Chomutov
Investorem stavby hlavního mola na Kamencovém jezeře, kterou prováděla SMP CZ, je statutární město Chomutov, které je také zpracovatelem realizační dokumentace stavby. Původní molo, včetně starých dubových pilot a zbytků historických konstrukcí, bylo kvůli nevyhovujícímu stavu a jeho založení odstraněno investorem ještě před zahájením vlastní stavby nového mola.
Nové urbanisticko-architektonické řešení navrhlo molo, které v maximální míře odpovídá původnímu historickému molu při zpracování požadavku investora na obnovení původního dřevěného charakteru v retro stylu s obnovením konstrukcí bazénů.
Něco málo z historie, zeměpisu a chemie
Kamencové jezero je dle dostupných informací jediné svého druhu na světě. Způsob vzniku jezera není přesně doložen, předpokládá se varianta zatopeného lomu po těžbě kamencové břidlice nebo vyhoření uhelné sloje. První zmínka pochází z roku 1818. Kamencové jezero jako přírodní útvar se nachází na severovýchodním okraji Chomutova, je široké 240 m, dlouhé 676 m a zaujímá rozlohu cca 16 ha s maximální hloubkou 4 m. Průměrná hodnota pH vody se v Kamencovém jezeře pohybuje okolo hodnoty 3. Obsahuje rozpuštěný kamenec, sírany, chloridy a železo. Vodní hladina jezera kolísá v průběhu roku přibližně o 20 cm.
Nové molo je navrženo jako plovoucí zařízení (ve smyslu zákona č. 114/1995 Sb.) se stabilní pevnou přístupovou částí ze břehu. Projekt lze rozdělit na několik hlavních částí.
Pevné molo – jedná se dubovou rámovou konstrukci o délce 27 m a šířce 5 m se zdvojených profilů 2 x 60 mm x 250 mm osazenou a kotvenou na 30 dubových pilotách délky 3 a 4 metry, připojena je na břehovou linii ze 3 betonových patek. Pochozí část je provedena z podlahových panelů ze sibiřského modřínu, obložení sloupků zábradlí včetně madla je z dubového dřeva. Sloupky zábradlí a spojovací materiál jsou provedeny z nerezového materiálu (nerezová ocel AISI 316L), dřevěné části a konstrukce jsou naimpregnovány (výrobky OSMO) z důvodu styku s „kyselou“ vodou z Kamencového jezera.
Páteřní část mola – na pevné molo je napojena přechodovým můstkem plovoucí páteřní část o šířce 7,5 m a délce 70 m. Ta je sestavena z 21 betonových plováků s výplní z extrudovaného polystyrenu (2,5 m x 10 m a hmotnosti cca 12,5 t). Na výrobu betonu pro plováky byl použit síranovzdorný cement a povrch plováku je ještě ošetřen ochranným nátěrem SIKA. Pochozí část, obložení sloupků zábradlí, vlastní sloupky zábradlí a spojovací materiál je stejného druhu a úpravy jako u mola pevného.
Relaxační část mola je připojena k páteřní části na pravé straně přechodovou šikminou a její součástí je vestavba dětského bazénu (10 m x 18 m) o dvou úrovních dna (1,0 m a 1,5 m). Relaxační část je sestavena z ocelových pozinkovaných 33 FS plováků vyplněných extrudovaným polystyrenem (2 m x 6 m) s vnější povrchovou úpravou. Pochozí část je provedena z podlahových panelů ze sibiřského modřínu, obložení sloupků zábradlí včetně madla je z dubového dřeva. Koš vestavěného dětského bazénu je proveden z repasovaných kompozitových částí demontovaného starého mola (PREFAPOR 50 x 10/25) doplněných o nové prvky.
Další dva bazény, výukový a sportovní, jsou připojeny k páteřní části po obou stranách a jsou sestaveny z 20 FS plováků a vestavěným bazénovým košem (18 m x 8 m) a různých hloubkách bazénů (1,25 m a 1,8 m).
„Padesátka“, objekt plavčíka a skokanská věž – na relaxační molo navazuje tzv. padesátka. Jedná se o vymezení plavecké délky 50 m x 18 m z 20 FS plováků. Objekty plavčíka a skokanské věže jsou plovoucí objekty, které jsou připojeny k relaxační části mola každý na vlastních 3 FS plovácích. Objekt plavčíka je koncipován jako dvouúrovňový z ocelové pozinkované konstrukce o rozměrech 5 m x 4 m a výšce 4,8 m s uzavřenou místností ze sendvičové stěnové výplně tvořené roštem a obkladem z modřínových palubek, žebříkem do horní úrovně, s okny kruhového tvaru v horní úrovni s prostorem pro výhled plavčíka. Skokanská věž je ocelová pozinkovaná konstrukce o rozměrech 2,5 m x 2,7 m a výšce 2,8 m s dřevěnou podlahou v schodištěm do horní úrovně.
Projekt dále obsahuje drobné objekty jako schodiště, žebříky, přechodové šikminy, přívod vody s nerezovým pítkem, chráničky pro přípojku elektro, bazénový hydraulický zvedák „Delfín“ a v neposlední řadě systém ukotvení celého plovoucího mola v určeném místě na Kamencovém jezeře. Systém ukotvení je složen ze 4 dubových pilot, ke kterým je ukotveno páteřní molo, umožňující zároveň vertikální pohyb a 3 kusy Larsen vymezující směry plovoucí části na koncích.
Pod plovoucí částí mola, ve dně, je osazeno 9 kotevních bodů, které v kombinaci s betonovými bloky zajištují celé plovoucí molo na určené pozici na Kamencovém jezeře.
Realizace
Jednalo se o veřejnou zakázku rozdělenou do dvou etap. Etapa A, zahrnovala objekt pevného mola, páteřní části mola a relaxační části mola. Etapa B, zahrnovala výukový a sportovní bazén, „padesátku“ a ostatní objekty. Realizace probíhala za plného provozu areálu Kamencového jezera v době hlavní i vedlejší sezóny.
Sdílejte tuto stránku:
pro více informací o této zakázce se obracejte na:
KONTAKTY
SMP CZ, a. s.
Vyskočilova 1566
140 00 Praha 4
Telefon: +420 222 185 111
E-mail: info@smp.cz
Datová schránka: utdgcji
IČO: 27195147
DIČ: CZ27195147
Recepce
Pondělí až pátek, 7-19 hodin
Sídlo společnosti je bezbariérové.
Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 9654.
KONTAKTY
SMP CZ, a. s.
Vyskočilova 1566
140 00 Praha 4
Datová schránka: utdgcji
Telefon: +420 222 185 111
E-mail: info@smp.cz
IČO: 27195147
DIČ: CZ27195147
Recepce
7-19 hodin
Sídlo společnosti je bezbariérové.
Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 9654.